Instalacja Apache, PHP, MariaDB/MySQL (LAMP/XAMPP)

Przed rozpoczęciem przygody z tworzeniem stron i skryptów, warto zainstalować na swoim komputerze serwer http, serwer bazy danych - MariaDB/MySQL lub PostgreSQL oraz PHP. Usprawni to testowanie skryptów, ponieważ nie będzie konieczności wysyłania ich za każdym razem na serwer ftp. W niniejszym artykule przedstawię instalację AMP dla systemu opartego na Linuksie. Instalacji na Windows nie trzeba opisywać, ponieważ jest prosta.

Instalacja XAMPP

Aby zainstalować Apache, MariaDB/MySQL i PHP dla systemu Windows, pobierz instalator XAMPP z tej strony. XAMPP to łatwy w instalacji pakiet, zawierający serwer Apache, bazę danych MariaDB, PHP oraz Perl przeznaczony właśnie dla tego systemu. Po pobraniu instalujemy jak każdą inną aplikację. Jeśli potrzebujesz serwera, bazy danych i PHP tylko do testowania stron i skryptów, możesz skorzystać właśnie z takiego pakietu.

Instalacja LAMP na Linuksie

Przechodzimy do instalacji LAMP na Linuksie - będzie to instalacja z repozytoriów.

Instalacja na Debianie i systemach na nim opartych

 • sudo apt-get install apache
 • sudo apt install mariadb-server
 • sudo apt-get install php libapache2-mod-php php-mysql

Po zainstalowaniu powyższych pakietów uruchom skrypt: sudo mysql_secure_installation, który poprosi Cię o ustawienie hasła dla użytkownika root bazy danych. Na pierwsze pytanie odpowiedz N, w kolejnym kroku podaj hasło dla użytkownika root bazy danych (nie myl z użytkownikiem root systemu). Na następne pytanie odpowiedz N, aby podane hasło zostało zachowane. Na kolejne pytania odpowiedź Y.

Jeśli instalacja pakietów przebiegła pomyślnie, Apache powinien już działać. Wpisz w przeglądarce adres http://localhost, aby sprawdzić działanie serwera. Jeśli pojawiła się domyślna strona "Apache Debian Default Page", oznacza to, że Apache działa. Jeśli zaś wyświetla się standardowa informacja o niedostępności serwera lub błędnym adresie, zrestartuj Apache poleceniem: sudo systemctl restart apache2.

Tworzymy katalog roboczy

Katalog roboczy to przestrzeń dla Twoich projektów. W katalogu domowym tworzmy katalog public_html:
mkdir public_html, następnie przechodzimy do tego katalogu:
cd /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html i tworzymy w nim katalog dla pierwszego projektu o nazwie jaka nam pasuje. Możesz od razu utworzyć w katalogu projektu testową stronę index.html z obojętnie jaką zawartością.

Konfiguracja wirtualnego hosta

Świeżo po zainstalowaniu Apache dostępny jest domyślny wirtualny host: /etc/apache2/sites-available/default, który przekierowuje wszystkie żądania http://localhost na katalog /var/www/ - to właśnie tam mamy plik html z domyślną stroną Apache2.

Otwórz plik /etc/apache2/sites-available/default, zmień ścieżki na katalog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html i zrestartuj serwer: sudo systemctl restart apache2. Od teraz wszystkie żądania http://localhost, prowadzić będą do katalogu /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html. Wystarczy sobie dla każdego projektu tworzyć podkatalog, aby uzyskać wygodny dostęp na poziomie: http://localhost/katalog_projektu.

Osobny wirtualny host dla każdego projektu

Rozwiązanie jednego virtual hosta, czyli to przedstawione powyżej jest wygodne i w zupełności wystarczy. Jeśli jednak chcesz tworzyć osobny host (adres) dla każdego projektu, czytaj dalej.

Zacznijmy od skopiowania pliku:/etc/apache2/sites-available/000-default.conf do katalogu /etc/apache2/sites-enabled: cp /etc/apache2/sites-available/000-default.conf /etc/apache2/sites-enabled/domena.loc zmieniając jednocześnie nazwę skopiowanego pliku na domena.loc. Oczywiście nazwę domena.loc zmieniamy na adekwatną do projektu np. sklep.loc. W kolejnym kroku otwieramy plik /etc/apache2/sites-enabled/domena.loc i zmieniamy w nim następujące pozycje:

 • Na początku zmieniamy dyrektywę ServerAlias domena.localhost na ServerAlias domena.loc
 • DocumentRoot /var/www/ zmieniamy na
  DocumentRoot /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/
 • <Directory /var/www/> zmieniamy na
  <Directory /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/>
 • ErrorLog /var/log/apache2/error.log zmieniamy na
  ErrorLog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/logs/error.log
 • CustomLog /var/log/apache2/access.log combined zmieniamy na
  CustomLog /home/Twoja nazwa użytkownika/public_html/domena.loc/logs/access.log combined
 • Restartujemy Apache: poleceniem sudo systemctl restart apache2

Pozostaje jeszcze dopisanie nazwy hosta do pliku /etc/hosts - czyli dopisujemy nasz adres domena.loc w wierszu z adresem IP 127.0.0.1. Dla każdego nowego hosta musimy pamiętać o dopisaniu jego nazwy do pliku /etc/hosts. Kolejne hosty dla danego IP dopisujemy bez IP oddzielając je od siebie spacjami, np: 127.0.0.1 sklep.loc blog.loc.

Pora na napisanie pierwszego skryptu w celu sprawdzenia, czy nasz wirtualny host poprawnie przekierowuje na wcześniej utworzony katalog roboczy. Tradycyjne "Hello World!" będzie wskazane. Plik zapisujemy w katalogu roboczym np. domena.loc. W przeglądarce wpisujemy adres do naszego pliku: http://domena.loc/test.php. Jeśli serwer i PHP działają poprawnie, wyświetli się czysty tekst "Hello World!".

Komentarze

Popular

[C++] Jak obliczyć pole i obwód trapezu?

[HTML] Jak wstawić obrazek?

[JavaScript|Node.js] Generowanie kodów QR w Node.js z użyciem biblioteki qrcode