Optymalizacja WordPressa cz.1 (strona błędu 404)

WordPress choć przyjazny użytkownikowi dzięki łatwemu zarządzaniu treścią poprzez użyteczny pulpit administratora oraz łatwemu tworzeniu motywów jest dość zasobożerny. Można to zauważyć szczególnie przy dużym ruchu na stronie i źle zoptymalizowanemu motywowi. W tym artykule postaram się przybliżyć stosowanie dobrych praktyk, które przyśpieszą Twoją stronę na WordPressie i zmniejszą jej serwerożerność. Artykuł ten poświęcony jest tylko optymalizacji strony błędu 404.

Strona błędu 404 w WordPressie wyświetlana jest zawsze wtedy, gdy nie może on pobrać postu, załącznika kategorii lub tagu dla danego zapytania. Strona ta zazwyczaj nie różni się niczym innym od głównego szablonu strony poza tytułem oraz odpowiednim komunikatem. To znaczy, że posiada ona wywołania tych funkcji, których korzystają szablon postu, strony itd., a to jest błędne. Strona błędu 404 powinna odróżniać się od głównego szablonu strony, ale nie chodzi tu tylko o wygląd, ale o obciążanie PHP funkcjami API WordPressa, które na tej stronie są zbędne.
A zatem jak powinna być zbudowana strona błędu 404? Najlepsze rozwiązanie to prosta, ale ładna strona statyczna HTML. W treści rzecz jasna umieszczamy odpowiedni komunikat, widoczny link do strony głównej oraz wedle uznania formularz wyszukiwarki. Strona taka wygeneruje minimalne obciążenie, co da się zauważyć przy dużej ilości jej wywołań oraz większym natężeniu ruchu na stronie.

Podsumowując, szablon strony błędu 404 to plik różniący się od głównego szablonu strony pod względem wyglądu i kodu. W szablonie tym najlepiej nie umieszczać funkcji wp_head i wp_footer. Informacje takie jak tytuł i komunikat wpisujemy "na sztywno". Umieszczenie wyszukiwarki jest wskazane. Ze stosowania dużej ilości grafiki też można zrezygnować. Wystarczy ciekawy obrazek z motywem błędu 404.

Komentarze

  1. Teraz chyba największy wpływ na optymalizację WordPressa będzie miała wersja PHP 5.7 i HTTP2

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dzięki za komentarz!

Popular

[C++] Jak obliczyć pole i obwód trapezu?

[HTML] Jak wstawić obrazek?

[JavaScript|Node.js] Generowanie kodów QR w Node.js z użyciem biblioteki qrcode