Jak używać jQuery

W dzisiejszym artykule podzielę się z Wami refleksjami na temat używania biblioteki jQuery. Zapewne nie ma web dewelopera, który nie spotkałby się z tą użyteczną biblioteką. Jednak ma ona dwie wady, o których chciałbym wspomnieć w tym wpisie.

jQuery jest biblioteką napisaną w JavaScript, która służy do szybkiego tworzenia dynamicznej obsługi stron www. Dzięki jQuery obsługa zdarzeń, czy też interakcja z serwerem poprzez AJAX staje się możliwa bez większego wkładu pracy. jQuery robi za nas większość, a budowa aplikacji przypomina nieco układanie klocków. Przykładowo utworzenie płynnie wysuwającego się elementu nie wymaga stosowania jakichkolwiek instrukcji. Wystarczy na wybranym elemencie DOM wykonać metodę toggle, co jak widać na poniższym przykładzie sprowadza się do napisania jednej krótkiej linii kodu.

$('.element').toggle('slow');

Waga jQuery

Waga pliku z biblioteką w wersji 1.8.2 już ze zminimalizowanym kodem to 91,2 KB. Wydaje się, że to nie wiele jak na tak dużą bibliotekę, ale gdy dołożymy kolejne pluginy, których będziemy używać na stronie + pliki ze stylami CSS tych pluginów, to mamy już konkretne kilkaset KB do pobrania. Odrębna sprawa to korzystanie z jQuery tylko po to, by mieć "fajnie wysuwany" przycisk Facebooka itp. lub tylko po to, by wymieniać dane z serwerem poprzez AJAX, gdzie w czystym JavaScript kod odpowiadający za to może ważyć niecałe 2 KB.

Uzależnienie od jQuery

Biblioteka jQuery swoją bogatą funkcjonalnością sprawia, że spora część web deweloperów stosuje ją dosłownie zawsze kiedy jest potrzeba użycia JavaScript, co moim zdaniem jest niezbyt praktyczne, ponieważ tylko niepotrzebnie obciążamy tym stronę.
Mówiąć wprost jQuery "uzależnia" i sprawia, że często idziemy na łatwiznę świadomie, ale niepotrzebnie obciążając strony.

Wniosek

jQuery jest bardzo potężnym i bardzo użytecznym narzędziem w znaczny sposób ułatwiającym pracę web deweloperom. Jednak korzystanie z tego narzędzia w sposób nieprzemyślany i nagminne stosowanie go w projektach, gdzie lepszym sposobem byłoby napisanie dedykowanego rozwiązania jest niezbyt trafne.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Komentarze

Popular

[HTML] Jak wstawić obrazek?

[PHP|HTML] Odświeżenie strony

[PHP] Szyfrowanie hasła