[HTML] Polskie znaki

W dokumentach HTML nie wystarczy tylko napisać tekst ze znakami diakrytycznymi, aby zostały one poprawnie wyświetlone. Potrzebne jest też zastosowanie odpowiedniego kodowania znaków oraz zapisanie pliku w takim samym kodowaniu, jakie zostało zdefiniowane dla treści dokumentu.

Aby zdefiniować kodowanie znaków dla dokumentu HTML konieczne jest dodanie do sekcji head specjalnego tagu meta z atrybutem charset. W tagu tym definiujemy kodowanie znaków dla danego dokumentu.

Zatem poprawny znacznik meta z deklaracją kodowania znaków powinien wyglądać tak:

<meta charset="utf-8" />

Jakie kodowanie dla polskich znaków?

Aby na stronie bez żadnych problemów wyświetlać polskie litery takie jak: ąęółść, a także inne znaki diakrytyczne, ustawić należy kodowanie Unicode UTF-8 jak pokazano w przykładzie powyżej.

Pamiętaj, że zdefiniowanie kodowania znaków w tagu meta to nie wszystko. Plik dokumentu HTML lub skryptu musi także zostać zapisany w takim kodowaniu jakie zostało ustawione dla treści. Jeśli na stronie ustawione jest kodowanie UTF-8, a plik zapisany został w innym, zobaczysz "krzaczki" zamiast polskich liter takich jak: ąęółść. Sprawdź w ustawieniach edytora, którego używasz czy kodowanie znaków dla odczytu i zapisu jest poprawne.

Komentarze

  1. Obecnie strony kodowane w 8859-2 nie działają poprawnie, jedyne wyjście to utf-8

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dzięki za komentarz!

Popular

[C++] Jak obliczyć pole i obwód trapezu?

[HTML] Jak wstawić obrazek?

[JavaScript|Node.js] Generowanie kodów QR w Node.js z użyciem biblioteki qrcode